5 tipů, jak být ekologicky šetrným chovatelem

Otázka šetrného přístupu k přírodě se vzhledem k dramatickému znečišťování a ničení přírody promítá prakticky do všech oblastí lidské činnosti. Pokud si dostatečně uvědomujeme, že si životní prostředí ničíme sami a chceme s tím něco udělat, musíme přehodnotit veškeré návyky. Chovat se ekologicky musíme začít sami u sebe, u své rodiny, ale také u svých domácích mazlíčků, které vlastní polovina rodin v ČR a za které utrácíme neuvěřitelné sumy peněz!

Pojďme se společně podívat, na co v praxi myslet, abychom byli šetrnými chovateli a ještě více nezatěžovali přírodu.

1. Přemýšlejte nad stravou Vašich mazlíčků

Začněme u základní potřeby – u stravovacích návyků. I když je zřejmé, že naší masožraví miláčci maso potřebují konzumovat, měli bychom omezit spotřebu hlavně červeného masa a ryb. Je známé, že hlavně produkce červeného masa silně dopadá na životní prostředí – vyžaduje enormní množství půdy, spotřebu vody, fosfátů nebo pesticidů. Také produkce plynů (oxidu uhličitého a metanu) má silný dopad na oteplování planety. Dobytek navíc spotřebuje více potravin, než z něj posléze získáme. U otázky spotřeby ryb si musíme uvědomit, že rybolov v současnosti nezadržitelně poškozuje oceány.

Je tedy vhodné soustředit se na krmiva pro domácí mazlíčky vyrobené buď z vedlejších produktů masa (droby) nebo na maso bílé (kuře, králík).

2. Výkaly uklízejte svědomitě a správně

I když nejde o příliš populární činnost, v každém případě by se z ní měl stát návyk. Kromě pohledu na čisté cesty jde především o udržení zdravého ekosystému. Z výkalů zvířat může snadno dojít k přenosu nemocí a znečištění zdrojů vody (vlivem postupného smývání). To se může velmi snadno a hlavně negativně podepsat také na stavu volně žijících zvířat.

Při samotném sběru pak volte ekologicky vhodné pytlíky. Plastové sáčky se velmi dlouho rozkládají. Volit lze např. ekologické (papírové) sáčky, které jsou vyrobené z přírodních materiálů.

3. Dobře volte kočkolit

Majitelé koček by měli být na pozoru při správné volbě kočkolitu. Velmi rozšířené jsou nevhodné typy s křemičitým jílem, který je vedlejším produktem při těžbě nerostných surovin. Tento destruktivní proces ničí místní prostředí a vytlačuje volně žijící zvířata z přirozených stanovišť. Tento typ podestýlky může navíc kočkám, které ho vdechují, způsobovat vážné zdravotní problémy.

4. Držte se dál od chemie

Stejně jako my, i naši mazlíčci spotřebují významné množství zvířecí kosmetiky. Ujistěte se, že kupujete přípravky šetrné k přírodě. Získáváte tím i jistotu, že nebudou škodit vašemu zvířátku a dráždit mu pokožku nebo oči. Nevhodné mohou být také přípravky proti blechám nebo klíšťatům, které lze nahradit hřebeny a přípravky s D-limonenem či linaloolem na citrusové bázi.

5. Volte hračky a z vhodného materiálu

I nikdy nekončící zábavu můžete zajistit bez nadbytečných plastových nebo elektronických hraček. V tomto směru se vyplácí určitý staromódní náhled na hračky a nákup např. klubíček, šňůrek, uzlů apod. Vždy se snažte odhadnout typ hračky tak, aby její výroba vyžadovala co nejnižší spotřebu energie a byla z šetrného materiálu.

Počet domácností se zvířecím mazlíčkem jde do milionů. Tím se na nás (na chovatele) přenáší nemalá zodpovědnost za jejich ekologickou stopu, kterou zde spolu s námi nechávají. Jakákoliv snaha o dodržení výše uvedených tipů pomůže snížit ekologickou zátěž.