Nesmrtelná sběratelská vášeň pro fotbalové kartičky

Náhodné schraňování, střádání starých věcí pro případ „co kdyby“ nebo organizované sběratelství je naší vášní snad od nepaměti. Důvody, proč rádi sbíráme, jsou rozmanité. Obecně můžeme říci, že u dětí a mladých lidí jde o jakousi hru na vytváření pokladu, u dospělých pak jde o určitý únik ze stereotypu všedních dní nebo představu investice.

Jednou z nesmrtelných sběratelských vášní jsou pak fotbalové kartičky, které si svou popularitu drží už desítky let – a není se čemu divit. Z fotbalu se stal fenomén, který dokáže spojit celou společnost a který se těší neobyčejné oblibě i u mladé generace. Děti a později samozřejmě i dospělé baví vše, co je s fotbalem spojené. Sběratelské kartičky se staly zábavou již mnoha generací a radost z vlastních úlovků a sbírek mají nejen kluci ve školních lavicích, ale i pánové od rodin.

Od kytiček po Messiho – zrození legendy Panini

Fotbalové nadšení a radost sbírat elitní hráče v podobě samolepek a později kartiček zhmotnila italská rodinná firma Panini. Bratři Benito a Giuseppe začali prodávat odkoupené nálepky s květinami a plynule přešli na nápad vlastních lepivých kartiček. V 60. letech slavili velký úspěch, který obchodně zdokonalili propojením s Mistrovstvím světa ve fotbale v Mexiku roku 1970. Panini se tak stal pravidelným dodavatelem fotbalových karet na všech dalších šampionátech. Rok 1970 je tak považován za počátek fenoménu sběratelství fotbalových kartiček a stal se nedílnou součástí fotbalu hlavně pro mladou generaci.

V 90. letech vstoupila na trh konkurenční firma Merlin (zakladateli byli dva bývalí pracovníci Panini), který získal práva na anglickou Premier League. Panini však tento boj ustála a v současné době dodává do 125 zemí světa a ročně vyrobí asi 1 miliardu nálepek.

Jak kartičky získat a vytvořit špičkovou kolekci

Standardně se kartičky nakupují v balíčcích po několika kusech. Prodej těchto balíčků je masivně rozšířen zejména na internetu, kde najdete bezpočet eshopů a sportovních webů, kde můžete kartičky jednoduše nakoupit nebo vyhrát. U těchto distributorů se pak orientujete podle rozdílných kategorií karet nebo podle turnaje či šampionátu, ke kterému byly vyrobeny.

Abyste měli možnost získat další unikátní karty, je dobré být předplatitelem např. sportovního časopisu, do kterého se občas přidávají. Panini spolupracuje např. i s Coca-Colou, takže některé limitované karty najdete i u ní.

Protože se brzy každému sběrateli sejde několik stejných karet, existuje zde obrovský prostor pro výměnu, prodej nebo odkup jiných karet. Pro tuto příležitost vzniklo ohromné množství webů a bazarů. Od roku 2014 Panini spustila také moderní digitální online album, které zrychlilo nákup i výměnu kartiček.

Nejcennější poklady

Jednoduše můžeme říci, že nejcennější kartičky jsou ty, které je nejtěžší sehnat. Existuje mnoho limitovaných edicí ke konkrétním turnajům nebo karty pouze jednoho výtisku. Vyšperkované pak mohou být např. podpisem hráče. Výrobce je zamíchá mezi ostatní a hon na poklad může začít! Pro představu můžeme jmenovat kartičku z mistrovství světa v Brazílii 2014, která byla vydražená za 150 000,- Kč. Čím je kartička starší a unikátnější, tím její cena roste.

Chytne Vás za srdce

Tyto malé kartičky můžeme jednoduše označit jako návykové. Stačí si zkusit nasbírat alespoň nějakou kolekci a jste lapeni. Vzrušení, jakou kartičku máte uvnitř balíčku, a snaha získat poslední kusy do sbírky jsou přesně tím, co Vás bude bavit stále dokola. V České republice obliba sběratelství stoupá, absolutního vrcholu však dosahuje ve fotbalových státech jako je Brazílie, Itálie nebo Španělsko.