Vlastní chutná nejlépe – pěstujte, i když nemáte zahrádku

Současná doba se vyznačuje velkými tendencemi k přirozenému a zdravému způsobu života. Jakékoliv snahy o nějakou míru soběstačnosti jsou ceněné a jsme k nim nabádáni. V oblasti potravin jsme denně svědky alarmujících informací o složení a negativním vlivu na lidské zdraví. Proto se dnes tak energicky rozmáhá trend uvědomělé konzumace a vrací se snahy o domácí a zdravější produkty.

Ne všichni máme samozřejmě vlastní nebo rodinnou zahrádku, kde bychom se mohli pustit do větších projektů, nicméně alespoň něco vypěstovat určitě zvládnete i v malém bytě. Alespoň zeleninu, ovoce nebo bylinky.

Proč vůbec pěstovat vlastní

Budete mít radost. Docela obyčejnou radost z dobře odvedené práce a z toho, že si na chleba můžete dát doma vypěstované rajčátko plné chuti, o které jste se pečlivě starali. Buďte si jistí, že na sebe budete hrdí a to je pocit k nezaplacení. Samozřejmě, že těmi objektivními důvody je pak především zdravější a chutnější úroda, než kterou lze sehnat v průměrném supermarketu. Zelenina a ovoce je často bez chuti, špatné kvality nebo přespříliš hnojená. Pokud chceme mít nad těmito vlastnostmi kontrolu, musíme přiložit ruku k dílu.

Oprašte parapety, vyhrňte žaluzie a vyrazte pro semínka a rostlinky.

Co všechno lze pěstovat?

Možnosti nejsou tak omezené, jak by se na první pohled mohlo zdát. Rozhodující pro Vás bude také orientace oken – pokud chcete, aby dozrávaly plody, je zapotřebí hodně slunce, nejlépe jižní či západní strana. Pokud máte okna pouze na sever, raději se smiřte s tím, že jsou pro vás vhodnější bylinky. Asi nejširší možnosti nabízí pěstování zeleniny: jahod, paprik, ředkviček, cibule, mrkve, petrželky, cukety nebo salátů. Možnosti najdete i z ovoce, a to: nektarinky, broskve, borůvky. I exotické ovoce můžete vyzkoušet, ale raději nečekejte zázračné množství. Další velmi oblíbenou skupinou rostlinek jsou bylinky, kterými si můžete zpestřovat vaření. Z těch nejoblíbenějších jsou to bazalka, máta nebo koriandr.

Samozavlažovací vybavení

Dnes již běžnou výbavou k nezaplacení jsou samozavlažovací truhlíky nebo květináče. Ty se pro Vás nejspíš stanou také základní výbavou pro pěstování, protože jsou lehké, levné a nemusíte každý den zalévat.

Hydroponické pěstování 

Jde o moderní trend v pěstování, jehož podstatou je pěstování rostlin v živném roztoku. Rostlina je fixovaná díky keramzitu, z jehož povrchu rostlinky přijímají živiny i vodu. Jde o metodu velmi oblíbenou u alergiků, protože nedochází k uvolňování bakterií a prachu do ovzduší, není zde žádná organická složka umožňující zahnívání. Hydroponicky vypěstujete pokojové rostliny, zeleninu i ovoce.

Zkuste i recyklovat

Pokud jste ještě více „šetrnější typ“, můžete si zkusit zeleninu i re-pěstovat – znovu vypěstovat ze zbytku. Zjednodušeně můžeme říci, že jde o zachování zbytku zeleniny (stonku nebo kořenové části), kterou vložíme do vody a jen čekáme, jak naroste znovu. Např. římský salát si můžete pěstovat dál a dál a jen si z květináče odkrajovat podle aktuální potřeby.

Nebojte se začít

Vzhledem k rozloze Vašeho bytu (případně terasy) Vám asi úroda nebude stačit k nakrmení širší rodiny, rozhodně však Váš jídelníček doplníte o zeleninu nebo ovoce plné chuti s přesným místem původu a vědomím o tom, jak bylo či nebylo hnojeno.

Pokud se Vám tyto pěstitelské úspěchy líbí, ale přece jenom byste rádi i nějaké ty brambory nebo dýni, zkuste se porozhlédnout po tzv. komunitních zahradách, kde si můžete pronajmout část pozemku a na něm hospodařit. Zkuste se porozhlédnout ve Vašem městě nebo okolí.